28.05: Annika & majutusinf

.................................................................................................
Esiteks: Annika on aktiveerunud ja hoiab silma peal pakkumistel, mis teda Simferopolisse peaksid lennutama. Aga tuleks üksi, sest Nicol on Ukrainaga nirud kogemused (mingi kammaijaa Kiievis) ja ta kiikab servast hoopis Hiina poole. Aga no üks on ka parem kui ei midagi, eks! :)

Teiseks: Annika, tuleb välja, on ka distantsilt üllatavalt kasulik. Nimelt avastas ta riiulilt mingi Lonely Planeti taolise reisiraamatu nimega Let's Go Europe, kus on ka Ukraina kohta igati põnevat infot kirjas.

On olemas selline teenus nagu Okean-9, mis on siis põhimõtteliselt ööbimispinna reserveerimisteenus: helistad numbrile 443 61 67 E-R 9-17, L 9-15 (arvatavasti tavakõne hind), ütled, kus oled ja kuidas ööbida tahad, nad reserveerivad koha (tasuta!) ja ongi kõik. Inglise keelt eriti ei mõista.

Siis on olemas Hrazhdanskyy Aviatskyy Instytut Student Hotel (tel 484 90 59), mis asub veits tsentrist väljas ja kus on odavam ööbida. Hind on 45 grivnat (1 grivna = 2,17 krooni) ehk siis 97.65 krooni. Näide kah: kahene tuba (sees WC ja TV) maksab 82 hv-d (178 kr), koos külmikuga 160 hv-d (158 kr).

Majutuse kohta andis raamat sellist infot: parim: alla 55 hv, väga hea: 55-105 hv, ok: 106-265 hv, kallim: 266-480 hv, eksklusiiv: üle 480 hv. See siis selleks, et hindadega väga ei tõmmataks. Ukrainas nimelt selline komme, et mõnes kohas ei võeta välismaalast ööbimise mõttes üldse jutule ja teises kohas (okei, enamikus kohtades) võetakse ulmehinda. Üldiselt on Kiievi kohta info, et noortehotelle pole ja odavamad kohad on lagunenud sovetielamutes. Üksiku toa hind peaks jääma 5-90 hv vahele. Lisaks olevat soe vesi rariteet -- nii et enne raha üleandmist tasub küsida, kuidas sellega lugu on. No põhimõtteliselt sama värk mis Krimmiga, kus õhtul keeratakse vesi ja elekter kinni. On see vast roheline mõtteviis! (Mis sest, et mugavuse arvelt, aga maailmale peab ka mõtlema, jajaa.) :)

Söömise hindadest: parim: alla 11 hv, väga hea: 11-27 hv, ok: 28-54 hv, kallim: 55-105 hv, eksklusiiv: üle 105 hv. Täpsustamata, mida selle söömise all mõeldasse. :p

Eks tuleb ka täpsustada, mis aasta raamatuga tegemist.

23.05: piletiost otsustatud

.................................................................................................
Pärast häälekat arutelu sai väheke otsuseid kah:

1. piletid ostame 30-dollarised sellest odavamast kohast
2. sõit algab 4. juulil kell 20.15 Sevastopolisse suunduva rongiga, mis teeb Simferopolis peatuse kella 12 paiku päeval (ehk siis hommikul, päevavalguses, sõidame läbi Krimmi!)
3. hotelli ei bronni, vaid uurime, kas on odavamaid pakkumisi

Voh! :)

22.05: probleem piletitega

.................................................................................................
Blogi ei saa üldse rahulikult suve suunas hõljuda. :)

Eile teatas Go Rail (veebileht), et pilet Kiievist Simferopolisse maksab ei vähem ega rohkem kui 720 krooni (platskaart muide 400), mida on igal juhul vähemalt 300 krooni liiga palju. Mis sest, et kohapeal on pilet 260-300 krooni kanti -- piletite kohaletoimetamistasu ja klahviklõbin maksab 100% ikka peale. Samas, nagu hiljem välja tuli, ei olegi see 720 krooni 17-tunnise sõidu eest liiga palju.

Anti asus tõelise infoajastu odava hinna jahtijana internetis ringi vaatama ja leidis kaks pakkumist.

Veebileht travel-2-ukraine.com (veebileht) pakub välja võimaluse pilet Kiievis ära bronnida ja lasta see tuua lennujaama, rongijaama või koju. Lehel toodud hinnad olid ilusad, tegelikkus aga hoopis midagi muud: pileti hind küll mõistlik, aga kui lisada juurde lennujaama toomine, jõudis hind 60 dollari peale, ning Eestisse läkitamine tegi pileti hinnaks -- 86 dollarit. Eesti kroonides võrdub see täpselt 995 krooni ja 75 sendiga. Hõissa!

Siis veel üks võimalus. Veebileht arktour.ua (veebileht) tegi sellise pakkumise: pilet 30 dollarit, aga ... Eestisse nad seda ei toimeta, läheme järele, kui Kiievisse jõuame. Kontor peaks olema suht-koht kesklinnas.

Siis kerkis üles ka hotelli-idee. Nimelt avastas Anti Yaroslavi-nimelise hotelli (veebileht), mis on pilte vaadates küll pigem hostel. Pakub ööd hinnaga 18-19 dollarit. Broneerida saab, osta saab, kohti on...

Ühesõnaga nüüd ongi küsimus, kas käia välja 700-800 krooni või mitte. Usalduse peale. Veendudes 2. juulil Kiievis, kas asi toimib. VÕI siis käia välja oluliselt suurem raha ja olla kindel, et rongi peale on pilet olemas ja puu all ööbima ei pea. Naiss...

21.05: puugid ja gripp

.................................................................................................
MIGnews.com.ua teatab 17. mai seisuga: "Ticks attacking Ukraine!". Nimelt poevad puugid Ukrainas kena sooja varasuvepäikese kätte juba maikuus ja asuvad isukalt puukentsefaliiti ja puukborrelioosi levitama. Eriti meeldib neil olla lõunapoolsete päiksepaisteliste mägede peal viiesentimeetriste kuni meetriste põõsaste peal. Puugiga võib tee peal kokku juhtuda oktoobrini välja.

MIGnews.com.ua puugilugu

Info mõttes:
Puukentsefaliiti nakatunud inimesel ilmnevad üks-kaks nädalat pärast hammustust gripisarnased haigusnähud -- kerge palavik koos pea- ja lihasevaludega. Need vaevused kestavad kuni nädala ja seejärel enamik inimesi paraneb. Umbes IGAL KOLMANDAL nakatunul tungib viirus edasi ajju ja ajukelmesse. See avaldub haiguse ägenemises: tekib kõrge palavik, tugev peavalu, kaelakangestus, oksendamine, uimasus ja üldine väga halb enesetunne. Sel juhul peab viivitamatult arsti poole pöörduma. Umbes protsent puukentsefaliiti nakatunutest sureb.

Puukoborrelioosi saamiseks kulub enamasti paar ööpäeva (s.t selle aja peab puu nahas olema, et nakkus edasi liiguks, puukentsefaliit levib hammustuse endaga juba). Tavalisem sümptom on ringikujuline nahapunetus. Harvemini tekivad haigusnähud närvisüsteemis, liigestes või mõnel juhul ka südames. Nendele ei pruugi alati eelneda nahapunetus. Haigusnähte on palju: väsimus, peavalu, iiveldus, kehakaalu langus, kerge palavik, valud kätes, jalgades, kuklas või seljas.

kliinik.ee puukborrelioosist ja puukentsefaliidist


Aga pisikeste saatanlike puukide rünnaku tagajärgedest on võimalik pääseda! Meie Mihkliga oleme kogu aeg tublid olnud ja oleme kenasti puukentsefaliidi vastu vaktsineeritud (metsas ju ikka müttamist, ja tegelikult saab ka Tallinnas täiesti vabalt puukentsefaliidi rohealadel kätte - juhtunud juba), aga teiste eest küll rääkida ei oska. Igatahes:

Puukentsefaliidi vastu saab vaktsineerida lasta:
Magdaleena polikliinikus, kab 223 (Pärnu mnt 104) E, K, N 8-16, T 10-16, R 10-14
Tőnismäe polikliinikus, kab 403 (Hariduse 6) E-K 8.30-16, N 10-16, R 8.30-14
Ühe doosi hind 195 krooni. Vaktsineerima tulles pöörduda registratuuri.
(1. süsti tegemisele järgneb kuu aega, siis tehakse 2. süst - see annab aastase garantii puukentsefaliidi vastu, seejärel tuleb aasta pärast uuesti süstima tulla ja siis lasta juba kolme aasta tagant, et kaitse püsiks)

Gripi vastu saab vaktsineerida lasta:
Magdaleena polikliinikus, kab 223 (Pärnu mnt 104) E, K, N 8-16, T 10-16, R 10-14
Tõnismäe polikliinikus, kab 403 (Hariduse 6) E, T, K 8.30-16, N 10-17, R 8.30-14
Vaktsineerimise hind 130 krooni.
(immuunsus hakkab välja kujunema seitsme kuni kümne päeva möödudes ja tegema peab süsti seepärast, et Ukraina alal levib linnugripp ning seetõttu on gripisuts soovitatav)

Ida-Tallinna keskhaigla vastav leht

Vaat nii! Seega on praegu tagumine aeg 1. puukentsefaliidi vaktsiin kätte saada.

17.05: juhuslik koosolek

.................................................................................................
Kahes Iiri pühakule pühendet pubis toimus siis neljapäeval agar koosolek, kuigi eelduslikult tuli lihtsalt aega veeta. Aga noh, tublid suudavad ikka mitut asja korraga teha. Järgnevat võib vabal valikul lugeda kindlas, käskivas, norivas, karjuvas, resoluutses ja - well - ka mõistlikus kõneviisis. Ideed siis järgmised:

- katta Krimmis väheke pikemaid vahemaid jalgratastega (kodinad pakikal)
- sõita natukene jalgratastega (kodinad ööbimiskohas)
- liikuda hästi palju jala
- liikuda vähem jala
- hääletada ja liikuda suvaliste sõidukitega, mis kuhugi viivad
- mitte hääletada ja sõita hoopis taksoga
- mitte hääletada, mitte sõita taksoga, vaid hoopis ühistranspordiga
- otsustada edasine marsruut ja selle läbimine 17-tunnise rongisõidu ajal Kiievist Simferopolisse/Sevastoopolisse

jne jne.

Eks vaatab, mis sellest tohuvabohust siis juulikuus ka välja tuleb :)

*Krimmi looduskaitseala*

.................................................................................................
Krimmi looduskaitseala asub Aluštast läänes. Kaardil leidsin üles märke "Krimskii zapovidni" - peaks midagi sellist olema vist?

Igal juhul loodi looduskaitseala 1923. aastal ja see ala hõlmab umbkaudu 30 000 hektarit. Vene ajal oli see kinnine ala, kus võisid ringi liikuda vaid teadlased, praegu kirjutas Äripäev, et alal võib ringi kolada vaid grupijuhiga koos. Alale jäävad poolsaare kõrgeimad mäed ja kompott ala loodusest, sest seal on taimedel väga head kasvutingimused, mistõttu leidub seal taimi, mis mujalt on kadunud.

Looduskaitsealale rajasid 1850. aastatel mungad Kosmo-Demnjanskaja kloostri. Külgetõmbajaks sai sealne külma veega allikas, millel arvati olevat raviomadusi. Seetõttu hakkas seal käima inimesi, kes tervise tulemiseks pidid vette hüppama, ja - täiesti loogiliselt - jäid veelgi haigemaks ja kippusid surema. Hiljem ehitati kloostri kõrvale tsaari jahimaja ja ümbruskonnas hakkasid Venemaa kõrgema võimu kandjad loomi küttima. Et tsaar mõnusamalt jahimajja pääseks, rajasid 10 000 sõdurit jahimajast tsaari residentsini mägitee. Kogu hoonestuse hävitasid Teise maailmasõja käigus sakslased.

Looduskaitseala kõrgeim tipp on Roman-Koši mägi (1543 meetrit).

*Alušta*

Alušta (Bütsantsi ajal Aluston, genualaste valitsusajal Lusta) on pisikene kuurortlinn Krimmi lõunaranniku keskosas Jaltast 32 kilomeetrit kirdes. 2004. aastal elas seal 29 400 elanikku. Augusti keskmine temperatuur on 23,8 ja detsembris 3 kraadi, sademeid on 430 millimeetrit aastas.

Alušta on vana linn. Pea 1600 aastat tagasi tekkis praegusest alast põhjapoole viivate teede äärde Alustoni kindlus. Alušta territooriumil on avastatud ka üpris palju tauria mälestusmärke. Kasteli mäe põhja- ja kirdeküljel seisab tohututest kividest ilma sideaineta laotud tauria kaitsemüür, "kükloopide müür" (see vist pildil ongi, aga ma ei ole kindel). Keset linna oleval künkal kõrguv torn on tunnistaja aegadest 14. sajandil, mil rannikul peremehetsesid genualased (Genua, Genova - Itaalia linn). Aluštas valvati sel ajal poolsaarele viivaid teid ja tegeldi kaubitsemisega, kuid mandus seejärel. Tõeliselt hakkas Alušta õitsema eelmise sajandi algusest.

Aluštat eraldavad mäeahelikust kaks kuru: Angara ida poolt ja Kebit lääne poolt. Mäekurud ja neid jätkavad orud on koridodeks, mille kaudu stepiõhk tungib mere äärde, mereõhk aga steppi, tekitades alalist tõmbetuult. Suvel on see mõnus, kuna siis on Aluštas jahedam kui Jaltas, talvel on seal aga tunduvalt külmem kui lõunarannikul, kuid soojem kui idas. Mägedega seostub ka üks olulisemaid vaatamisväärsusi - Djur-Djuri kosk, mis ei pidavat kuivama ka kõige kuivema suvega. Kose eripära on see, et vesi ei lange 15 meetri kõrguselt mitte pahinal, vaid vaikselt, seetõttu nimetasidki kreeklased seda rippuvaks veeks.

Alušta koduleht

*mäed*

.................................................................................................
Krimm on hästi mägine maa, mis on tegelikult merepõhjas asunud. Lõuna poole minnes muutuvad mäed kõrgemaks ja moodustavad ranniku lähedal hiiglasliku aheliku, mistõttu on ka läbipääsuteid vähe.

Geoloogid on Krimmi kivimeid uurides avastanud jäänuseid ja jäljendeid taimedest ja loomadest, kes võisid elada kas ainult meresügavustes või ainult maismaal, seejuures igaüks kindlal ajal. Selgus, et pea kõik Krimmi mäed on settelise, merelise päritoluga. 150-170 miljonit aastat tagasi kattis neid liikumatu mereveemassiiv. Jõed kandsid merepõhja liiva ja savi, mis kihikaupa settides katsid põhja sitke vaibaga. Kesk-juura ajastul kerkis merepõhi üksikutes kohtades üle veepinna, moodustades saari. Niiske ja soe õhk soodustasid floora ja fauna arengut. Siis hakkas pind taas vajuma ja merede pehme, mudane põhi muutus savikildaks. See moodustab praegu Krimmi mägede vundamendi. Mägede põhiaines - lubjakivi - on moodustunud süvamere elanike jäänustest. Pärast juura merede taandumist hakkasid merelained rannaääri puruks uhtuma. Hiljem toimus piki kerkivat mäeahelikku murrang. Mägede lõunaosa vajus, moodustades suure, veega täidetud alangu, põhjaosa aga jäi püsima. Praegu annab sellest märku massiivne merede kohal olev järskude mägede vöönd lõunarannikul.

Simferopoli ja Alušta vahel asub Tšatõr-Dagi mäestik (kõrgeim koht Eklizi-Burun, 1525 meetrit), mis on nähtav juba Simferopolis. Lõunarannikule pääsemiseks tulebki see ületada. Mingi osa aastast on mäestiku tipud lumega kaetud ja liigipääsmatud, kuid ida poolt ei saa kaljusid otsejoones vallutada ka suvel. Seetõttu peabki mäkke minema ringiga. :) Mäestiku tipp kujutab endast mitmeid paralleelseid platoosid. Mäestiku väärtused on kaks koobast: Holodnaja (eesti k "külm", koosneb labürintidest ja külma vee basseinidest) ja Tõsjatšegolovaja (eesti k "tuhande pea", nime põhjuseks suur hulk leitud inimkolpi ja -luid)

Teisel pool Simferopoli--Alušta maanteed asub Katariina mägi ehk Demerdž (tipp 1375 meetrit).

Aluštast lõunas asub Kasteli mägi. Selle tipu juures kagunukil on omamoodi kraatrit meenutav süvis, kuigi mägi pole vulkaan, küll aga on see tekkinud juura ajastu keskpaiku vulkaanilise tegevuse ajajärgul. Sel põhjusel on mäe ümbruses purskekivimeid, nagu ka muide Simferopoli juures.

****
Infokild: Krimmist saadud marmoriga on kaetud mõned Moskva metroo jaamad.

*Simferopol*
















Simferopol on Kesk-Krimmis asuv suur-suur linn, mis paikneb Salgiri jõe kallastel ja on Krimmi autonoomse vabariigi pealinn (aastast 1921). 2006. aastal elas seal ligi 340 600 elanikku.

Simferopoli ajaloost väärib vast enim mainimist muistne sküütide asustus ja hilis-sküütide pealinna Sküüdi Neapoli asumine praeguse Simferopoli alal. 1945. aastal hakkasid eesrindlikud Nõukogude arhitektid Simferopoli juures mäeotsas mullas ja kivis tuhnima ning avastasid asustuse jälgi. No tegelikult suisa linnuse koos 2,5-12 meetri laiuse kaitsemüüri (rajatud muide 3. sajandil e.m.a), peavärava, kahe torni ja hiiglasliku väljakuga, mille keskel mingi olulise hoone jäänused. Järelikult pidi tegemist olema Neapoliga. Peale selle leiti kõikjalt mäe ümbert väiksemaid linnuseid, mis arvatavasti kaitsesid põhilinnust. Sküüdi riigist kah. Tegemist oli orjandusliku riigiga, mis äritses üle kogu Musta mere igasuguse kaubaga. Arvatavasti hävitasid riigi hunnid, kes tungisid meie ajaarvamise esimestel sajanditel Krimmi. Seejärel jõudsid Krimmi kasaarid, rannikul elasid aga kreeklased, mägede ja orgude ning põhjapoolsed nõlvad olid seevastu omapäraseks Bütsantsi provintsiks, kus elasid slaavi rahvad.

Seejärel jõudsid Simferopoli aladele tatarlased, kes ehitasid Neapoli varemete jalamile Ak-Metšeti linna. Sellest sai Tatari pealinna Bahtšisarai eelpost. Linn oli väikeste tänavate ja müürilike seinadega majadega täidetud ning tegeles kaubandusega.

Nimi "Simferopol" on Kreeka päritolu ja tähendab tõlkes "kasu linn". Venelased nimetasid linna Simferopoliks 1874. aastal. Venemaa rajas selle Ak-Metšeti naabrusse kui Tauria kubermangu keskuse. Otse loomulikult hakkas tatarlaste linn hääbuma ja uus linn kasvama... On teada, et Simferopolis oli 19. sajandi lõpu seisuga 900 kaubandusettevõtet, 122 trahterit, 10 restorani, 43 kirikut ja ... üksainus haigla.

Krimmi sõja ja Teise maailmasõja ajal sai Simferopol kõvasti kannatada ja oli tõsine lahingutanner. Krimmi sõjas arvatakse Simferopoli juurde maetud olevat umbes 30 000 vene sõdurit, sakslased tapsid aga maailmasõja ajal 22 000 elanikku.

Praegu on Simferopolis suur lennuväli, kust käib läbi miljoneid inimesi. Simferopoli linna põhielanikeks on venelased, kuid on ka tatari ja ukraina vähemus.

****
Infokild: Simferopolis on keemiaõpetajana töötanud keegi Mendelejev...

10.05: lennuaegade muutus

.................................................................................................
Lend Tallinnast Kiievisse lükati 10 min varasemaks (algus kell 13.05) ja Simferopolist Tallinna 20 min varasemaks (algus kell 11.10). Juuni lõpus tuleks asi veel kord igaks juhuks üle kontrollida.