*Simferopol*
Simferopol on Kesk-Krimmis asuv suur-suur linn, mis paikneb Salgiri jõe kallastel ja on Krimmi autonoomse vabariigi pealinn (aastast 1921). 2006. aastal elas seal ligi 340 600 elanikku.
Simferopoli ajaloost väärib vast enim mainimist muistne sküütide asustus ja hilis-sküütide pealinna Sküüdi Neapoli asumine praeguse Simferopoli alal. 1945. aastal hakkasid eesrindlikud Nõukogude arhitektid Simferopoli juures mäeotsas mullas ja kivis tuhnima ning avastasid asustuse jälgi. No tegelikult suisa linnuse koos 2,5-12 meetri laiuse kaitsemüüri (rajatud muide 3. sajandil e.m.a), peavärava, kahe torni ja hiiglasliku väljakuga, mille keskel mingi olulise hoone jäänused. Järelikult pidi tegemist olema Neapoliga. Peale selle leiti kõikjalt mäe ümbert väiksemaid linnuseid, mis arvatavasti kaitsesid põhilinnust. Sküüdi riigist kah. Tegemist oli orjandusliku riigiga, mis äritses üle kogu Musta mere igasuguse kaubaga. Arvatavasti hävitasid riigi hunnid, kes tungisid meie ajaarvamise esimestel sajanditel Krimmi. Seejärel jõudsid Krimmi kasaarid, rannikul elasid aga kreeklased, mägede ja orgude ning põhjapoolsed nõlvad olid seevastu omapäraseks Bütsantsi provintsiks, kus elasid slaavi rahvad.
Seejärel jõudsid Simferopoli aladele tatarlased, kes ehitasid Neapoli varemete jalamile Ak-Metšeti linna. Sellest sai Tatari pealinna Bahtšisarai eelpost. Linn oli väikeste tänavate ja müürilike seinadega majadega täidetud ning tegeles kaubandusega.
Nimi "Simferopol" on Kreeka päritolu ja tähendab tõlkes "kasu linn". Venelased nimetasid linna Simferopoliks 1874. aastal. Venemaa rajas selle Ak-Metšeti naabrusse kui Tauria kubermangu keskuse. Otse loomulikult hakkas tatarlaste linn hääbuma ja uus linn kasvama... On teada, et Simferopolis oli 19. sajandi lõpu seisuga 900 kaubandusettevõtet, 122 trahterit, 10 restorani, 43 kirikut ja ... üksainus haigla.
Krimmi sõja ja Teise maailmasõja ajal sai Simferopol kõvasti kannatada ja oli tõsine lahingutanner. Krimmi sõjas arvatakse Simferopoli juurde maetud olevat umbes 30 000 vene sõdurit, sakslased tapsid aga maailmasõja ajal 22 000 elanikku.
Praegu on Simferopolis suur lennuväli, kust käib läbi miljoneid inimesi. Simferopoli linna põhielanikeks on venelased, kuid on ka tatari ja ukraina vähemus.
****
Infokild: Simferopolis on keemiaõpetajana töötanud keegi Mendelejev...
No comments:
Post a Comment