28.06: medkotti träni

.................................................................................................
Koostasin siin pisikese nimekirja, mis medkotis võiks kaasas olla:

- side (soovitatavalt elastik, poes müüakse seda ca 6 krooniga)
- plaastrid (eri suurusega, kangast kindlasti!)
- desinfitseeriv vedelik, Asept vast popim
- söetabletid (ise pakkisin kahele 6 lehte, kui ikka jama on, siis läheb neid nagu kerisele)
- valuvaigistid-palavikualandajad
- mingi liigeseabi, kui vaja võib minna (nt Fastum Gel)
- allergiaravimid (nii igaks juhuks)
- kurgutabletid (Faringodol ja/või Decatylen)
- 100% aaloekreem päikesepõletuse jaoks
- 2 päikesekaitsekreemi UVA ja UVB vastu, üks tugevam, teine nõrgem

Täiendused oodatud :)

*Sevastoopol*

Tõlkes tähendab Σεβαστόπολις (sõnad σεβαστός ja πόλις) kuulsat, ülevat linna. Kuulus ja oluline on ta peamiselt seetõttu, et seal on aegade jooksul hirmus palju sõditud.

Vanimatest aegadest on Sevastopoli lääneosas säilinud kreeklaste asumi Chersonesose varemed (pildil), seda on nimetatud ka Ukraina Pompeiks. Asula sai alguse umbes 2500 e.m.a. ning arvatavasti hävitati. Varemeid hakati välja kaevama 1827. aastast. Hoonetes võib ära tunda jooni Kreeka, Rooma ja Bütsantsi kultuurist. Seejuures on säilinud nii Rooma amfiteater ja Kreeka tempel. Suur osa linna aladest haaravad enda alla talumaad, kus on näha veinivillimisjälgi. See annab põhjust oletada, et kohalikud müüsid enda tööd, mitte ei olnud orjad. (veebileht) Muide, kui veebilehte vaatad, armud! Eriti kui Pompei oma silmaga nähtud ja raskelt vaimustutud.

Sevastopoli rannikul asub kaljurahnudele püstitatud sammas, ehitatud aastal 1905. Selle otstes on laialisirutatud tiibadega pronkskotkas loorberipärjaga nokas. See on mälestusmärk uputatud laevadele, neile ohvritele, mida meremehed tõid esimesel Sevastoopoli kaitsmisel, et oma linna päästa. Täpsemalt siis uputati laevad selleks, et takistada vaenlase laevade sissepääs Sevastoopoli juurde. Selle loojat pole vast vaja mainida. ;)

Kesklinnas asub Grafskaja kai. Siis on veel terve rida monumente. Näiteks monument admiral Nakhimovile, mis on tegelikult teine monument, sest esimene lammutati maha. Siis veel monument kapten Kazarskile, mis on valmistatud antiikaja vaimus: monumendi külgedel niššides asuvad kapteni ja Kreeka jumalate-jumalannade kõrgreljeefkujutised. Muidugi asub Sevastoopolis ka Musta mere laevastiku muuseum.

Kalamita kindlus asub Sevastoopolist veidi väljas. Vastukaaluks Kreeka asumile lubab see natukene piiluda keskaega.

Jumala juhtumisi avastasin ka viite, et Sevastoopoli alal korraldatakse ekstreemmatku mööda sõjaobjekte (maa-alused miinilaod jms). Päris kuri. :)

*Alupka*

Alupka asub 17 kilomeetrit Jaltast läänes. Nagu ikka, lõid Alupka kreeklased. Sellest ajast sai ka alguse nimi Alepu (eesti k "rebane"). Seejärel läks linn Bütsantsi impeeriumi hoole alla, aastal 960 mainiti Alupkat esimest korda kirjalikes allikates. Siis toimus kiire liikumine krimmitatarlaste ja sealt venelaste meeldivasse embusse.
Põhiliselt on Alupka kuulus Vorontsovski palee (ehitatud 1830-48) poolest (pildil). Jalta konverentsi ajal võõrustas palee briti delegatsiooni.
Teine põnev koht on palee kõrval olev park, mis asub palee territooriumil.
Lisaks käiakse Alupka juures ronimas Ai-Petri mäel, mille kõrgus ulatub 1234. meetrini. 1987. aastast tegutseb seal tore tõstuk, mis inimesi mäele ja mäelt kannab.

Nojah, tegelikult on Alupka Jalta kõrval selline ööbimislinn, kus on üht-teist vaadata, aga peamiselt käiakse rannas ujumas ja ... Jaltast väljas on ööbimine ka odavam muidugi.

(koduleht)

*Artek*

Okei, ma usun, et see linn enam nii tubli linn ei ole, nagu ta kunagi ühel punasel ajal oli, ja ega tegelikult suurt midagi öelda ei ole, aga järgnev tuli lihtsalt kirja panna :)))

Koos nõukogude lastega, kes on sõitnud Artekisse kõigist liiduvabariikidest, näitavad neil pidustustel oma andeid ka lapsed raja tagant. Nad on nüüd Artekis peaaegu alatised külalised. Siin on viibinud lapsi Prantsusmaalt, Soomest, Hispaaniast ja Kreekast. Ent kõige sagedamad külalised on siin rahvademokraatiamaade pioneerid. Nad sõidavad siia salkadena. Missuguse rõõmsa erutusega panevad nad esmakordselt selga Arteki vormiriided ja kaela Nõukogude pioneeri kaelaräti, missuguse ahne huviga tungivad nad kõigesse, mis puudutab nõukogude laste elu, õpinguid ja puhkust. Koos nõukogude pioneeridega seisavad nad hommikrivis punase lipu juures, koos teevad matku ja ekskursioone, koos meisterdavad mudeleid, koos laulavad pioneerilaule. Nii tekib ja areneb tugev sõprus siin- ja sealpool piire elavate laste vahel. See sõprus ei unune kunagi.

(Vera Vetlina "Krimmi reisid", Eesti Riiklik Kirjastus 1958, lk 421)

(kodulehekülg)

*Jalta*
















Jalta on Krimmi poolsaare kõige tigedam suvituspiirkond, kus on hinnad absoluutselt ja täiesti laes. Noh, seda nii algatuseks. :)

Nimi Jalta on tuletatud kreekakeelsest sõnast γιαλος -- turvaline rand. Arvatakse, et kreeka meremehed panid asustusele selle nime. Jalta tekkis tauride asumina ning muutus esimestel sajanditel kindlustatud linnuseks. 10.-12. sajandini ilmub Jalta kaartidele kui sadamalinn. Tähtis oli linn ka Genua ajajärgul 14. sajandil, kui genualased valitsesid kogu rannikut Feodossijast Balaklavani. Türgi ülemvõimu ajal kuivas linn armetuks kalurikülakeseks, kus oli ligi kümmekond majapidamist. Pärast liitmist Venemaaga tõsteti Jalta 1837. aastal keisrilinna staatusesse. 1930. aastal andis seltsimees Lenin välja määruse, millega suunati üle kogu venemaa väinud tööklassi Jaltasse puhkama. Tuusikud-tuusikud... Maailma mastaabis tõusis Jalta olulisele kohale 1945. aastal, kui Venemaa, Inglismaa ja USA Livadia palees Jalta konverentsi pidasid.

Jalta kliima on täiesti omaette seisev. Mäed kaitsevad orgu, kus linn asub, külmade tuulte eest, mis kihutavad üle aheliku võrdlemisi kõrgetes atmosfäärikihtides ega riiva pea üldse kitsast maariba mägede ja mere vahel. Must meri, mille poole org on avatud, säilitab aga samal ajal soojust. Seetõttu kütab Must meri külmal ajal rannikut ja Jaltas, oeh, pole kunagi külm. Vaid hoopis soe. :)

Jaltas viibinud kõige kuulsam isik on vaieldamatult Tšehhov, kes käis seal kopsutuberkuloosi ravimas. Lisaks käis Jaltas puhkamas Tolstoi. Üldiselt meeldis Jalta kuningliku võimu kandjatele, sellest annab tunnistust rida losse, mis Jalta juurde ehitatud, näiteks Massandra palee (1889) ja Livadia palee (1911).

Vaatamisväärsusest.

Esiteks Pääsupesa loss (ehitatud 1911-12, pildil ka näha) muidugi, aga see ei asu mitte Jaltas, vaid sealt natuke väljas. Siiski seostatakse seda just Jaltaga ja eriti just Krimmiga. Loss asub 40 meetri kõrguse Aurora kalju peal, mõõdud on 20 meetrit pikkust ja 10 meetrit laiust, arhitektuuristiiliks neogootika. Teadmata ehk põnev võib olla ehk see, et 1927. aastal pidi loss üle elama kuue- kuni seitsmepallise maavärina. Loss ise kahju ei kannatanud, kalju aga sai paraja põntsu. Seetõttu ei pääsenud huvilised ligi 40 aastat lossi vaatama. Praeguseks on loss pea täienisti taastatud. Lossis tegutseb ka restoran. (jubeiluspildigalerii)

Siis köisraudtee, mis viib Jaltast Darsani mäe otsa ja tagasi.
Jaltas on ka loomaaed ja mereelukate loomaaed, kus saab koleda papi eest delfiinidega ujumas käia (nojah, nagu Egiptuses ja muidu hädise eestlase lemmikpaigus, irw).

Katedraalidest tasub silma peale visata Aleksander Nevski katedraalile (jaa, neid on ka mujal maailmas!), roomakatoliku kirikule ja armeenia kirikule.

Jaltast väljas asuvad Nikita botaanikaaed (Vene ajal arendati seal papleid ja koguti kokku hirmus hunnik eksootilisi taimi, kasutades hooldamiseks hulle entusiaste), Livadia palee ja Massandra palee. Samuti saab tutvust teha Botkini teega, mis liigub läbi looduskaunistest kohtadest ja on lihtsalt kena kõndida. :) Kuus kilomeetrit linnast väljas (kuhupoole, seda ma ei tea) asub Uchan-Su kosk, mis on 98 meetrit kõrge. Kui sealt veel edasi minna nii kolm kilomeetrit või nii, jõuab Karagoli järve äärde. Seda nii teadmise mõttes.

(koduleht)

26.06: välismini kirjapanek

.................................................................................................
Võta lahti Eesti kodaniku konsulaarasutuses registreerimise taotlus välisministeeriumi kodulehel ja pühendu nüüd paar minutit sealsete akende täitmisele.

Miks seda teha, pole ausõna selgitada vaja. Eksole?

24.06: helistamine praktikas

.................................................................................................
Muide, hirmus lahe jaan oli. :)

Aga nüüd siis asjast. Täpsed hinnad ja paketid, kui võtta aluseks Eesti numbriga (Tele2) mobiil. Hinnad kroonides!

Life:)
ekraanil life :) või 25506 või ASTELIT
(tippaeg E-R 7.30-21.30, soodusaeg E-R 21.30-7.30, L, P)
(sissetulevad kõned tasustatakse 0,48 dollariga tippajal ja 0,3 dollariga soodusajal)
võrgu sagedus: 1800
kõneminut kohalikule mobiilile: 6.96 / 3.87
kõneminut kohalikule lauatelefonile: 6.96 / 3.87
kõneminut teisele Eesti mobiilile: 17.78 / 14.88
vastuvõetava kõne minutihind: 9.82 (emti andmetel 11.95)
lühisõnumi saatmine: 1.35
MMS-i saatmine: 4
ühe MB tasu: 142.42
andmeside hindamise täpsus: 5 KB
märkused: kõne pikkust arvestatakse minutites
(link)

Kyivstar Gsm
ekraanil KYIVSTAR UA-KYIVSTAR BRIDGE UKR 03 UA 03
(tippaeg E-L, soodusaeg rahvuslikel pühadel ja P)
võrgu sagedus: 900/1800
kõneminut kohalikule mobiilile: 7.01 / 4.27
kõneminut kohalikule lauatelefonile: 7.01 / 4.27
kõneminut teisele Eesti mobiilile: 16.76 / 13.41
vastuvõetava kõne minutihind: 11.28 (emt andmetel 13.17)
lühisõnumi saatmine: 1.07
MMS-i saatmine: 4
ühe MB tasu: 128.02
andmeside hindamise täpsus: 1 KB
märkused: alla 5 sek jäävaid kõnesid ei maksustata, kõne pikkust arvestatakse 1 sek täpsusega
(link)

Ukrainian Mobile Communications
ekraanil UMC või 255 01
(tippaeg E-R 9-21, soodusaeg E-R 21-9, L, P)
võrgu sagedus: 900/1800
kõneminut kohalikule mobiilile: 8.23 / 3.81
kõneminut kohalikule lauatelefonile: 8.23 / 3.81
kõneminut teisele Eesti mobiilile: 29.41
vastuvõetava kõne minutihind: 14.18 (emt andmetel 16.07)
lühisõnumi saatmine: 1.98
MMS-i saatmine: 4
ühe MB tasu: 149.81
andmeside hindamise täpsus: 5 KB
märkused: alla 5 sek jäävaid kõnesid ei maksustata, kõne pikkust arvestatakse minutites
(link)

Golden Telecom LLC
ekraanil UA-GT, UA-Golden Telecom
(tippaeg kohalikel kõnedel E-R 8-22, rahvusvahelistel kõnedel 24/7, soodusaeg kohalikel kõnedel E-R 22-8, L, P)
võrgu sagedus: 1800
kõneminut kohalikule mobiilile: 6.42 / 2.09
kõneminut kohalikule lauatelefonile: 6.42 / 2.09
kõneminut teisele Eesti mobiilile: 14.94
vastuvõetava kõne minutihind: 14.42
lühisõnumi saatmine: 0.9
MMS-i saatmine: -
ühe MB tasu: -
andmeside hindamise täpsus: -
märkused: minimaalne kõne maksumus = 1 min maksumus, alla 10 sek kõnesid ei maksustata, kõne pikkust arvestatakse minutites
(link)

*Bahtšisarai*
















Bahtšisaraid saab hääldada mitmel moel: krimmitatarlaste moel Bağçasaray, türgi keeles Bahçesaray, vene keeles Бахчисарай ja ukraina keeles Бахчисарай. Nimi ise pärineb pärsiakeelsest sõnast باغچه‌سرای, mis tähendab eesti keeles "aedade lossi". Esimest korda mainiti linna 1502. aastal, 1532. aastal sai linnast Krimmi khaani residents ning krimmitatarlaste kultuuriline ja poliitiline keskus. 1783. aastal läks linna Vene impeeriumi kätte ja kaotas administratiivse tähtsuse.

Bahtšisarai olulisim vaatamisväärsus peale selle, et sealt algab tee Suurde kanjonisse, on 16. sajandil ehitatud khaaniloss. Loss jättis kunagi uhke ja võimsa mulje, aga see on praeguseks kadunud, sest loss on alla jäänud sõdadele ja kokkupõrgetele -- põhimõtteliselt ajale. Esmapilgul haaravad tähelepanu võimsad müürid, kaks minaretitorni ning massiivne malmvärav, mille kohal on vapp: kaks surmahaardes põimunud lohet. Sisse minnes saab pilgu peale heita haaremile (enam vast ei tegutse :), aedadele ja kunagistele eluruumidele. Kogu ala hõlmab ligi neli hektarit (veebileht).

Teine suurem vaatamisväärsus on Mangup-Kale koobaslinn (pildil), mis asub Bahtšisaraist kolm kilomeetrit idas. Koobaslinnad tekkisid Krimmi varasel keskajal, kui välja hakkas kujunema feodaalne ühiskond. Kaitseseadeldistega looduslikud kindlused kaitsesid põliselanikke stepi rändrahvaste rünnakute eest. Inimesed elasid neis suisa sadu aastaid. Linnad kadusid siis, kui Krimmi ala asustasid türklased. Mangup-Kale linn on ümbritsetud müüridega, seest on see aga linn nagu linn ikka, ainult varemetes. Arvatakse, et linna valitsesid sarmaadid, siis aga vallutasid linna tatarlased, muutes linna kindluseks, kus hoiti eriti tähtsaid vange. Muidugi on avatud ka koobaslinnade muuseum, mis koondab leide Staroselje koobastest, pronksiajast pärit tööriistu, hiiglaslikke kivist hauakambreid, Krimmi mäestiku põliselanike tarbeesemeid.

20.06: helistamine Ukrainas

.................................................................................................
Tuli jutuks Ukraina-sisene helistamine kohalike kaartidega (kahe peale üks kaart), et odavamalt sidet pidada, kuna Ukrainas olevat minutihind üpris krõbe -- 15 krooni.

"One of the best options could be to buy a mobile card one of the Ukrainian mobile operators to call as well abroad and inside Ukraine. Just be sure that your mobile phone supports GSM 900/1800 standard. If your mobile phone does not support mentioned above standard you can rent one (if you going to be in Ukraine just a few days) or buy appropriate mobile phone.

About calls: in Ukraine there're 2 major mobile operators: UMC and Kyivstar. There're as well other operators: Life and Beeline. For example, if you buy a Kyivstar card, when you call abroad (to the USA for example), instead of 8-10 (common entry on international line) you should use combination 8-15 (and then country code, city code, phone number). In this case outcoming calls will be cheaper, than if you use 8-10.

To call to the United States from 20:00 to 8:00 (GMT + 02:00) of a local time costs 1.5 Ukrainian hrivna (it means USD 0.3) per minute. Other time it costs 3 hrivna (USD 0.6) per minute. Incoming calls are free. The same (or almost the same) options offers another big Ukrainian mobile operator UMC. But here instead of 8-10 you should type 000. Calls to most of European countries cheaper, than in USA.

There are as well common telephone boxes on the streets, in some of cafes, restaurants, in hotels etc. But I can't say anything about prices. I will only say, that in Alupka there is a little chance of success to find such a public call-box." (link)

18.06: kindlustus tehtud

.................................................................................................
Nii. Kindlustusega on nüüd siis korras. Valik langes IF-i peale, sest Salva ei paku Ukrainas reisitõrget, Ergo enesekindel tädike rääkis natukene ilusamat juttu, kui tingimustes kirjas oli, ja meditsiiniabi summa oli _pisut_ liiga kõrge (miljon krooni IF-i 500 000 vastu), ning BTA on meiesuguste turistide jaoks veits liiga spetsiifiline, aga järgmine kord 100 meetri sügavusse sukelduma ja 3000 meetri kõrguselt sööstlaskumisi tegema minnes ei maksa neis kahelda. :p

*Jevpatorija*
















Jevpatorija koosneb tegelikult kolmest linnast: vanast, uuest ja kuurordilinnast.

Kohalik elakond elas Kerkinitise (Kerkinise) territooriumul ammu enne kreeklaste sissetungi 6.-5. sajandil e.m.a. Õitseajal oli see Musta mere majanduslik ja kultuuriline keskus, kus elasid sküüdid ja kreeklased. Linn tegeles põllumajanduse, kalapüügi, soola tootmise ja karplubjakivi töötlemisega. Linn sai nime Kreeka valitseja Mithridates VI hüüdnime Eupator järgi (seejuures nimi Eupatoria võeti kasutusele 1784. aastal). Seejärel käis linn läbi mongolite, krimmitatarlaste ja türklaste käest. Siis jõudis kätte Vene aeg.

Vana linn, mis asub Jevpatorija lahe idaosas, on säilitanud mõningaid jooni 16.-18. sajandi Kozlovi kindlusest. Uus linn kerkis vana linna lääneservale veidi üle saja aasta tagasi ning seda iseloomustavad pikad, sirged ja täpselt planeeritud laiad tänavad ning monumentaalsed hooned (linna teater). Kuurordi linn loodi nõukogude ajal. Praegu on Jevpatorija Ukraina peamine Musta mere sadamalinn.

Jevpatorijas algab ujumishooaeg oluliselt varem kui mujal Krimmis -- maikuu teisel poolel, ja kestab septembri lõpuni.

Jevpatorijas asub ka Ukraina jaoks oluline asutus - National Space Agency of Ukraine (ukraina keeles Національне космічне агентство України), mis vastutab Ukraina kosmoseprogrammide ja -poliitika eest. NSAU esimene Ukraina lipu all kosmoses käinud kosmonaut oli muide Leonid K. Kadenyuk, kes käis kosmoses 13. mail 1997. aastal, olles spetsialist NASA ekspeditsioonil.

Vaatamisväärsustest kah. Rannikul asuvad Kerkinitise linnuse varemed. Siis võib vaadata Dzhuma-Dzhami mošeed, mis pärineb keskajast (peaks pildil ka olema). Linna olulisim hoone on teater, mis asub linna peatänaval. Samuti püüab pilku St Vladimiri katedraal. Ja käia võib ka Jevpatorija koduloomuuseumis, kus pidavat igast põnevaid eksponaate olema. :) Jevpatorija lähedal on ka kõvem veepark, juhul kui veest veel ei piisa...

*Feodossija*

Feodossija on Krimmi lõunarannikul olev linn, mis jääb Kertši poolsaare juurde.

Kunagisel hallil ajal ehk 6. saj e.m.a hõivasid praeguse linna ala Mileetose kaupmehed (mälu järgi taas Kreeka suund), kes rajasid sinna oma koloonia. Sellele pandi nimeks Theodosia (Θεοδοσία eesti k "jumalast antu"). Piirkond oli soodne merekaubanduse ja leivavilja kasvatamise poolest. Nagu sel ajal reegliks, sai Feodossija ala peamiseks tuluallikaks orjakaubandus. Mõne aja pärast tekkis veelgi kaugemale itta Pantikapaitoni linn, mis peagi allutas endale Theodosia. Varasel keskajal toimus sel alal palju sõdu ja Theodosia antiiksest hiilgusest ei jäänud suurt midagi järele. 13. sajandil kauplesid Genua kaupmehed (Itaalia suund!) selle tatarlastelt välja ja panid linnale nimeks Kafa. Seejärel sai linnast võimas kindlus (varemed muide siiamaani säilinud, pildilgi näha). Kafast sai kõigi Genua kolooniate keskus. 1475. aastal purustasid Kafa türklased ning linn sai idamaise ilme. Ka türklased olid kavalad tööjõu kasutajad: Kafast (nüüd ka Stambulist ehk Väiksest Konstantinoopolist) sai hiiglaslik orjaturg, kus võis korraga olla kuni 30 000 orja. Türgi kasutas neid peamiselt sõudjatena. 1606. aastal tungisid peale venelased ja teada on, et viimased 10 000 orja viidi Krimmist ära alles 1783. aastal. Päris kuri... Siis sai linna ka nime Feodossija, see peaks olema venelaste arusaam kunagise Kreeka linna nimest. Praegusel ajal elavad Feodossijas peamiselt venelased, ukrainlased on vähemus.

Feodossija kliima on mõneti erinev ülejäänud Krimmi omast. Kuna linn asub mägede ja tasandiku piiril, toovad tuuled suvel linna värskust ja jahedust, talvel aga võib temperatuur väga kõvasti langeda ja suuri hüppeid teha, seevastu kevadel kipub maapind tihti ära kuivama.

Feodossijast saab alguse üks huvitavamaid turistlikke mägimarsruute, mis kulgeb üle Kara-Dagi, Sudaki mägede ja edasi piki rannikut Aluštani. Praegusel ajal on seal ka terve rida sanatooriume ja mudaravilaid, nii et see piirkond on laiaulatuslik ravitsemisala.

Feodossija on merelinn ja Vene ajal elas seal kaua meremaalija Ivan Aivazovski. Linnas asub otse loomulikult Aivazovski muuseum, aga ka Aivazovski purskkaev. Peale selle on vaatamiseks väljas terve rida eri ajastutesse kuuluvaid kirikuid/mošeesid, parke ja mälestusmärke, lisaks muidugi rannapromenaad. Foedossijas on ka kaks fesitvali: džässifestival ja õhupallide festival. Lisaks on Feodossija juures delfinaarium, marine aquarium ja hirmus kuulus nudistide rand! Alaealised viimast linki vaadata ei tohi, sest eks veebilehti tuleb piltidega ikka ilmestada ja mis pilte sest nudistide rannast ikka panna...

16.06: majutusinfi trip.ee-st

.................................................................................................

JALTA
Jaltas pakutakse IGAL POOL kortereid. Ausalt. Nii kui trollist või bussist maha saad, on esimesed inimesed platsis, papitükid käes, kus kirjas, et korter välja üürida. Tulevad küsima ka, et kas korterit vaja. Võid sealt mõnega kokku leppida ja korterit vaatama minna. Või siis kesklinnas istuvad ka seal peatänava ümbruses. (10.07.2005)

Autovaksalis ei tasu üritada. Seal tädisid liiga palju ja nad suht agressiivsed müügiinimesed ka. Mõni neist on väljas taktikaga, et kui juba naiivne inimene korterisse tiritud, ega ta siis naljalt niisama ära ei kõnni. Parem vaata linnas mere läheduses välja endale mõni meeldiv piirkond ja seal on tädisid tänaval pakkumas ning kui ei olegi tädisid, siis kuulutused on ikka majade küljes. Seega saad endale lausa sobiva maja välja vaadata :) (12.12.2006)

Kortereid pakutakse tõesti kõigil peamistel tänavanurkadel. Korteripakkujad tunnevad üksteist ning kui sa neilt küsid teatud hinnaklassis korterit, mida neil pakkuda ei ole, siis viivad nad sind kokku mõne oma sõbrannaga, kellel vastav korter olemas on. (11.07.2005)

Majutuse otsimisel tuleb muidugi jälgida, et seal on kõikvõimalikud vahendajad, kes ajavad kõik korda ja siis küsivad vahendustasu ca 100 grivnat. :) (14.07.2005)

Vahendajad Lena 8 050 536 8979, Svetlana 8 050 496 5330 (15.07.2005)

Nina Mihailovna 8 (067) 652 2520, 8 (o67) 776 7196, 8 (065) 434 3935 , 8 (066) 2209 861 (6.09.2006)

Eda Golovko (eestlanna, peab pansionaati, 180 kr, ühine köök ja dušid) 8 065 4315 937 (10.05.2007) lingid: EPL, Maaleht



SEVASTOOPOL
Kontakti leidsime kas kuulutustetahvlilt, mõnelt elektripostile liimitud lipikult või siis spetsiaalsest lehest. Seda lehte millegipärast igas ajaleheputkas ei müüda, saime postimajast. Sevastoopolis on tänaval öömaja pakkujaid oluliselt vähem kui mujal turismilinnakestes, leht aga paksult kuulutusi täis. (19.08.2006)

Kui soovisime jälle öömaja, ostsime lehe. See on veitsa eriline leht (ne ponjal miks), igal pool ei müüda, on sidejaoskonnas ja mõnes erilises putkas. Seal oli kuulutusi väääga palju. Helistasime jälle, läksime kohale ja oligi öömaja olemas. (15.03.2006)



ALUŠTA
Tee ääres on maaklerid, kes hakkavad sulle kvartirat otsima. Miinimum ööde arv on 5, hinnad olid 45 kuni ... dollarini öö. Alušta peatänava ääres oli küll tädisid, aga vahet ei ole, kust sa võtad, kas maaklerilt või tädilt, hind on üks. Lihtsalt omanik maksab ise maaklerile tasu. (26.08.2006)

Kokku viietoaline korter 8-067-99-074-99 Svetlana, lauanumber 8 065 603 5307 (23.08.2006)

11.06: ööbimisvärk

.................................................................................................
Ime on sündinud! Õige -- kolm nädalat veel! :)

Tegelikult oli plaanis kirjutada, et Evgeniyaga klappis kõik hiilgavalt ja loodetavasti on meil Kiievis lennukist maha potsatamise järel olemas ka 60-dollarine öömaja. (Ja muide, see EI OLE kallis, sest meid on neli ja voodi on ikka kõva väärtus, pliidiga köök, külmkapp ja soe vesi veelgi enam.)

Aga tegelikult on ka varuplaan olemas. Nimelt vastas Ukrainian Youth Hostel Association ka viimaks -- nende arusaam ühendist "48 tunni jooksul" vist erineb meiesuguste omast, aga see selleks --, saates hirmus venekeelse kirja mulle postkasti. Alguses ehmatasin ära, aga tegelikult on see imeloom broneering, kus vene keeles kirjas täpsed numbrid ja muu oluline. All õnneks ka inglise keeles. Igatahes paigas ja kindel on nüüd see, et kui neiu Evgeniyaga mingi jama on, siis me saame sõita kuhugi absoluutseses perifeerias (metroo viimane peatus ütleb juba mõndagi!) asuvasse International Sports Hostel Olympicusse ööbima, sest meil on seal ruum(id?) olemas. Voodid kindlasti :) Reserveering kehtib 2. juuli kella 18-ni, siis on toad teistele huvilistele valla. Kontakttelefon anti ka: +38 044 513 23 40.

No ööbimine on seega suisa topelt paigas. :)))

Aa, ja Piret tõi täna piletid ka Estonian Airist ära, nii et põnevad üllatused lennujaamas tund enne õhkutõusmist jäävad nüüd ära :p

9.06: vestmikud käes

.................................................................................................
Juhtumisi Rahva Raamatus kolades sattus kätte Berlitzi eesti-vene-eesti vestmik (hind 95 krooni). Kuigi TEA-d ei taha mingi hinna eest toetada, tuli seda siiski teha, kuna ülejäänud kaks vestmikku jäid kvaliteedi poolest kõvasti alla. Kurioosum seegi. :)

No ja siis kassa poole liikudes jäi ette lett, kus reas Lonely Planeti inglise keele põhiste sõnastike rida, kus, üllaülla, oli olemas ka ukraina keele vestmik (120 krooni). Pärast kodus uurides tuli välja, et tegemist on igati superasjaga, sest seal räägitakse kommetest jms kraamist ka. Ja kõige tipuks erinevad ukraina ja vene keel ikka omajagu. Eks rongis süveneb :)

Praegu esimeste tiivasirutuste mõttes teadmiseks:
jah - tak
ei - ni

Cool, kas pole? :)))

8.06: mobiilne koosolek 2

.................................................................................................
Anti: ukraine-tours.com/apartments/apartment.php?apartment_id=12
echo: see on kesklinnas ka eksole
Anti: jep
echo: ja ta tuleb kokku odavam, eks
Anti: seal on üks kahe inimese voodi ja sofa mis peaks lahti käima kui pilte vaadata
Lehtsaba: ägeee
Anti: http://www.rentapartments.com.ua/114/eindex.html
echo: sama värk, aga kallim, s.t seal on mingid vidinad juures
echo: a okei, mis me teeme? ot ma arvutan natukene
Anti: moodne sisustus ja koodilukk
Anti: sellel viimasel pole ettemaksu
echo: see linnaäärne hostel läheks näkku maksma ca 220 krooni
Anti: http://www.rentapartments.com.ua/250/eindex.html
echo: kesklinnas odavam läheks maksma 168 krooni, kallim 188 krooni
echo: selle viimase kohta ma ei oska öelda, kui kesklinnas ta on - seal on kirjas mingi metroojaamade asi
Anti: vaadake paremale
Anti: seal terve posu kortereid
Lehtsaba: issand
Anti: minu meelest päris ok hind
Anti: 60 $ on odavam kui 60 £
Anti: nii et ....
echo: 11.6 kr on 1 dollar
echo: 15.6 kr on 1 eur
Lehtsaba: 700 krooni
Anti: nu neli krooni juba dollari pealt
Anti: kui saab on soodne korter üürida minu meelest
echo: oot, a kirjutame kirja et on kokkulepe ja siis? läheme kohale ja ongi asi olemas?
echo: iseenesest lahe ju, a kas ta töötab ka
Lehtsaba: oot mesasja te kirjutate
Anti: kirjutad kirja et soovid reserveerida
echo: just
Anti: küll nad vastu kirjutavad mis kus ja kuidas
Lehtsaba: kuhu te kirjutate nüüd?
echo: sinna uude kohta nohh
Lehtsaba: kuhu?
Anti: apartment nr 250
Lehtsaba: aga maksimumhind on palju?
Anti: 65 doltsi päev
Lehtsaba: 60-nega on kaa
Anti: see 700/4 = 18.50
Anti: 185 eeku peaks olema
Anti: või 175
echo: okei, aga siis..... mis me siis nüüd teeme? kirjutame?
Anti: http://www.rentapartments.com.ua/249/eindex.html
Anti: sofa käib kah lahti
echo: oh lahe on see, et kui see on seks ajaks kinni, siis nad teevad pakkumise mingisse muusse kohta
Anti: http://www.rentapartments.com.ua/221/eindex.html
Lehtsaba: nää see on ka lahe kolmetoaline ja puha http://www.rentapartments.com.ua/318/eindex.html
Anti: 75 doltsi on palju
echo: mööbel on täpselt sama nagu neis korterites mida meil siin müüakse - ropp
Lehtsaba: :D
echo: oota aga valiks siis miskit välja vms?
Lehtsaba: mhm
echo: 75 on palju
Lehtsaba: mullivanniga :)
echo: kuulge, oleme nüüd tublid ja valime parima välja, et ma siis bookiks teda vms
Lehtsaba: no aga kes magab voodis ja kes sohval
echo: 1 öö üks voodis, teine öö teine
echo: iisi
echo: hea et me 3 ööd pole
Lehtsaba: ...okk igaüks otsib ja siis näitab lemmikut
echo: mhh, mul on pohlad, mis see esimene oli mis silma jäi, anti vaatas nagu põhjalikumalt, nüüd ütleb, mis ja kuidas
Anti: http://www.rentapartments.com.ua/249/eindex.html
echo: see id 221 on nagu kaks kahese voodiga, hea ju
echo: see sohva nüüd küll lahti ei käi
Lehtsaba: mkm ei käi
echo: minu pakkumine: http://www.rentapartments.com.ua/221/eindex.html
echo: kaks kahest voodit n-ö
Lehtsaba: ma vaatan ka oot
echo: ja sellel on vetsupaber kaa!
Anti: dabro miniupoolt
echo: okei, ma siis kirjutan selle id 221 suunas
Lehtsaba: aga mis teistel on viga?
Lehtsaba: http://www.rentapartments.com.ua/263/eindex.html
echo: mulle meeldib enda lemmiku sohva rohkem
Anti: see kah täitsa pandav
Anti: aga vahet pole
echo: no mis me siis teeme?
Lehtsaba: aga mulle meeldib enda oma planeering
Anti: las piret bookib siis oma
Anti: pärast valime
Anti: :)
Lehtsaba: a küsi mõlema kohta kohe
echo: okei, minul läks 221
echo: mis see teine id on?
Lehtsaba: 263
Lehtsaba: evgenyale saab kõllata ka
echo: jeje
echo: okei, kirjas, bookitud
Lehtsaba: kas seal riigis on kõik maitsetud või
Anti: ei neil on lihtsalt teine maitse
echo: slaavi maitse
Lehtsaba: 30 doltsi eest tuuakse aeroportost otse koju
Anti: mõeldav iseenesest
Anti: saab kohe kohale ja asjad ära panna
echo: nojaa, a kui me saaks muidu 4 euri linna pluss mingi pisisumma, siis nagu pole mõtet ju
echo: 4 euri on see sõit lennujaamast linna
Lehtsaba: mhm muidugi...reisime ka natuke
Anti: 4x4x15.6=249.6 = 348
Lehtsaba: möhh
Anti: sota vahet ukse ette võõras linnas
echo: minu pakkumine on seiklemine, meil aega ka
Anti: minu suva
Anti: kõige pealt korter vaja kätte saada
Anti: võib olla peab selleks kah seiklema
Anti: ootame vastuse ära
echo: mhmh
Anti: arvutasin et kui 60 $ öö siis 12 tuhhi läheb ööbimiste peale
Anti: nii et iga väljas veedetud öö on 700 kokkuhoidu
Lehtsaba: 12 tuhhi kambapeale?
Anti: jep
Lehtsaba: no kolm näkku...normaalne
echo: kle 60 dollarit öö me lõunas kindlasti ei tee
echo: aa, kamba peale 12 on üllatavalt okei isegi
echo: hm
Lehtsaba: suva see pole ju palju misasja te paanitsete
echo: no seda minagi
echo: anti sabistab
Anti: midagi ma ei sabista
Anti: kui papp otsas siis kuusealla
Lehtsaba: kohapeal saab nagunii veel paremaid pakkumisi
Lehtsaba: kuuse all on mõnuuss

(viimane vaatus: Evgeniya võtab meili teel ühendust ja läheb bronnimiseks id 221 asjus)

8.06: mobiilne koosolek 1

.................................................................................................
echo: hommik :) kle ma leidsin kiievis hosteli kus hind on 13-14 euri
echo: http://www.hihostels.com.ua/en/hostel_ukr/hostel_olympic
echo: metrooga 20 min kesklinna jne
echo: nuh, tupsud, liiga hea pakkumine, et sõnatuks võttis? :p
Anti: uurida võib ikka, aga muidugi suht pärapõrgus
echo: miks ma üldse sabistan on see, et - tallinnas nagu ei tahaks puu all ööbida, 8000+ krooni taskus, eksole, kiievis nagu ka ei tahaks :)
Anti: ma oleks nõus 20 euri maksma et linnale lähemale saada
Lehtsaba: tere
echo: ja see 25 min metroosõitu on ju ajaliselt veits enam kui siin tallinnas 20 min bussiga koju kesklinnast - jah, metroo liigub kiiremini, aga kui ajaliselt vaid 5 min vahet, siis pole ju asi nii hull
echo: enivei selles hostelis, mis ma välja pakkusin, on 2-3 euri söök :), ehk siis - perifeeria võrdub odavam toidu hind
Lehtsaba: suurlinnas 20minti metrooga...normaalne
Lehtsaba: mis see improved double tähendab?
Anti: vaatan kus asub
echo: queen size bed, ütleb ta selle kohta, ehk siis suur voodi :p
Lehtsaba: aa see tähendab et on suur voodi?
echo: mhmh, vaata hind on ka toa kohta kohe
Lehtsaba: teeme säästukat
echo: et?
Lehtsaba: üks öö magavad ühed voodis ja teine öö teised...milline kokkuhoid
echo: ic, seal üheseid pole ju
Lehtsaba: kahene tuba nohh, nelja peale
echo: või mis sa mõtled et võtame selle impruuved toea?
echo: a võtaks slele, kus on 2 voodit, mahub ära küll ju :) enivei tglt saab nii ka ju teha (vähemasti igas normaalses kohas on see võimalus alati olnud), et võtame mingi x summa eest suva voodi laenuks
Lehtsaba: eiei kaheses toas saab ka voodid kokku lükata või sättida...üks öö maas magada - ei näe probleemi
echo: minul nt on pohlad, vabalt võib :)
Anti: kle prouad
Anti: mis tee koonerdate
Lehtsaba: pikk reis kaa..koonerdame ikka juba alguses
Anti: kaks kahest tuba
echo: no maksta võib ka - ma ütlen et mul pohlad :D
echo: me võime võtta ühe neljase ka ju
Anti: niigi elame üle jäänud aja pead jalad koos :p
Lehtsaba: võime jah
echo: enivei - enne uuriks kas pakkumist ka ikka on :p
Lehtsaba: uurige siis keegi
Anti: saada küss ära
echo: okei, ma kirjutan siis kirja neile
Lehtsaba: oodake
echo: nu?
Anti: üldiselt on see koht ikka päris pärapõrgus, http://www.inor.com.ua/map/32.html
Lehtsaba: Luggage storage ja no lockout???
Lehtsaba: kas see on see mis ma arvan et see on?
echo: ma ei usu et see tähendab, et uksed lukku ei käi :D
Anti: nu see tähendab et ei panda öösel uksi kinni tule millal tahad
Anti: kogu linn jääb teisele kaldale
Lehtsaba: mhm
echo: siseuksed ikka lukus :p
echo: (itsitab)
echo: checkout on enivei 12
Lehtsaba: aga seal on asjadehoid ju
echo: a kesklinnas saab mingid kodinad raudteejaamas või kuskil luku taha panna
echo: ühesõnaga asjadega on ok
echo: kirjutan siis kirja?
echo: 2 ööd eks?
Anti: ja kaks kahest tuba
Anti: jep
echo: ma usun et ma teen eelistused: et 1) kaks kahest tuba 2) kaks eraldi vooditega kahest tuba 3) üks neljane - on nii eelistus?
echo: minul nt pole probleemi kaht voodit kokku lükata :p
echo: krt see voodite valik on et kas 1 2 3 või 4
Anti: kaks kahest tuba ja üks neljane
Anti: kolmandat pole vaja
echo: panen 4 voodit äkki, ple mõtet nagu voodite kokkulükkamisest kõrvalehiilimise eest 3 euri vahelt maksta ju?
Anti: kõik koos ühes voodis mmm :D
Lehtsaba: :D
echo: ot me ei olegi ju kõik koos ühes voodis maganud ju...
Lehtsaba: mesasja
Lehtsaba: on see võimalik :D
Lehtsaba: kirjutad juba?
echo: mis ma additional requirementsi alla kirjutan? pole ju telkut ja hommikusööki voodisse vaja?
Lehtsaba: mkm
Anti: hommikusöök võiks olla
Lehtsaba: Anti kurat
Lehtsaba: püüa olla :D
Lehtsaba: linnas sööme
Lehtsaba: ja süüa võtab ju kaasa enivei
echo: okei, ahju ja kaminat siis ei taha jah?
Anti: ma jätan koonerdamise teie hooleks
echo: kiri kirjutatud, algas 48 tundi põnevat ootust :)

5.06: rongipiletid

.................................................................................................
Nii, Antile laekusid faksi teel voucher'id, mis lubavad meil Kiievis rongile astuda. Nüüd tuleb ööbimise küsimus ka veel lahendada...

Ja siis veel seda, et Annika Krimmi saabumise tõenäosus kahaneb hoogsalt. Märksõnaks "Lääne-Euroopa". Meil siin idas on Vene piiri äärde sõitmine igati igapäevane tegevus, hind on tõeliselt mõistlik, lennukid aina lendavad ja värki. Šveits on aga Kesk-Euroopa. Seal mõeldakse endise Nõukogude Liidu ja liidu mõju all olnud maadele kerge värinaga. Sel põhjusel ei lähe itta ka lende, ja kui läheb, siis on need roppukanti kallid, hästi pika kestusega või mõlema kombinatsioon. Annikale läheks Milanost Simferopolisse sõit maksma tubli 10 000 krooni, läbi Moskva sõites ja 9-12 tundi rännates paar tuhat krooni odavam. Masendav, eks? No õnneks on kindel see, et augustis saabub ta Tallinna. :)